П`ятниця, 29.03.2024, 06:44 | Головна | Реєстрація | Вхід | | Вітаю Вас Гость | RSS

Головна сторінка Мета квесту Завдання квесту Порядок виконання Нові горизонти ІКТ

«Ментальні карти як засіб візуалізації навчального матеріалу та управління знаннями»

Методичні рекомендації по використанню майндмеппінгу в навчальному процесі

Для чого потрібні ментальні карти?

Для представлення  в стислій  формі великої кількості  інформації.

Створення презентації нової  теми уроку.

Для генерації  ідей.  Саме карта допоможе віднайти оптимальний метод вирішення задач уроку.

В самостійному  навчанні. Учні  зможуть прискорити  процес вивчення нового матеріалу, якщо  зафіксують головні  думки в ментальній карті.

Автор методу Тоні Бьюзен наголошує на тому, що Інтелект-карта не є лише одним прийомом навчання. Майндмеппінг – це досить новий метод формування карт розуму, техніка зручного запису та систематизації інформації. На його думку, на основі цього методу можна створити систему навчання, яка озброїть учня найважливішим умінням – умінням самостійно здобувати знання і використовувати їх у своїй діяльності. Головне, що при цьому  учні краще  усвідомлюють і запам’ятовують навчальний матеріал.

З чого почати?

Навчати учнів створювати інтелект карти треба поступово. На початковому етапі необхідно аналізувати вже готові зразки карт. Потім можна складати карти колективно із залученням всіх учнів класу. На наступному етапі можна запропонувати учням створити карти у групах. І лише тоді можна вже давати індивідуальні завдання додому.

Як будувати інтелект-карту

Інтелект-карти можна будувати вручну, створювати колажі із заготовлених малюнків, а також використовувати онлайн платформи або встановлені на комп’ютері спеціальні програмні засоби. Можна також запропонувати учням доробити заготовлений і роздрукований шаблон карти.

При побудові інтелект-карти потрібно дотримуватись певних правил.

1.Зосередитись лише на ключових словах, поняттях. Головний навчальний об’єкт зосереджується в центрі, всі інші асоціативні зв’язки йдуть в якості розгалуження від основного поняття.

2.Для кожної гілки записуються споріднені поняття та позначаються ключовими образами.

3.Блок-схема повинна бути завершена – всі блоки повинні бути пов’язані з іншим блоком та обов’язково мати присвоєні асоціації у вигляді графічних образів.

4.Карта знань складається у вигляді дерева, де менш вагомі ідеї та поняття відгалужуються від центральних гілок.

Побудова карти для організації діяльності учнів на  уроці

Ментальна карта у вигляді, як показано на мал. 1 визначає цілі, мету та зміст  конкретного уроку. На карті легко побачити, що має бути вивчено на уроці, і що ще належить зробити.

Учень заповнює цю карту протягом всього уроку. Можна запропонувати учням доопрацювати її вдома, додавши малюнки, схеми. А заповнення лівої частини карти дозволяє провести рефлексію. Такий вид роботи не викликає особливих труднощів; його можна використовувати вже на початковому етапі майндмеппінгу.

Створення карти матеріалу підручника на уроці

На мал. 2 показано, як можна працювати з матеріалом підручника. Спочатку учень ознайомлюється з текстом в якості виконання випереджувального домашнього завдання  і малює ментальну карту теми. У класі відбувається обговорення.  Кожен учень називає свої ключові слова, пояснює коротко, чим керувався при розміщені матеріалу на карті. Далі учні здійснюють корекцію карти, ставлять запитання один одному і виявляють труднощі у розумінні теми. Відповідають на запитання вмотивовані учні, вони ж складають план розповіді. Нарешті вчитель пояснює всі проблемні місця. При такій побудові уроку матеріал буде опрацьовано учнями майже самостійно, тому вивчене надовго зберігається в пам’яті учнів.

Колективне створення ментальної карти на уроці.

1. Об’єднуємо дітей у групи, кожній групі даємо завдання прочитати частини тексту.

2. Кожна група формує свою карту знань по кожному абзацу. Учні обговорюють текст, формують карту знань та проговорюють текст ще раз. Використовуючи складену карту.

3. Представники з кожної групи презентують результати своєї роботи перед рештою учнів класу

4. Будується загальна карта розуму.

Метод інтелект-карт корисно використовувати також на уроках узагальнення вивченого з будь-якого предмету. Карта знань дає змогу охопити весь матеріал одним поглядом, оскільки вся тема відображається на одному зображенні.

Таким чином, раціональне використання карт на уроці не тільки заощаджується час, але і розвиває логіку, творче мислення учнів, підвищує концентрацію уваги, формує вміння ущільнювати інформацію та  тренує пам’ять. Головне, щоб учні самі відчули переваги цього методи і змогли його використовувати в різних галузях свого життя.

Приклади використання майндмеппінгу в навчальному процесі

Автор карт – вчитель математики Ігнатова Ю.І.

Автор карт – вчитель зарубіжної літератури Петренко Т.А.

Автор карт – вчитель фізики Юрченко О.О.

Автор карт – вчитель англійської мови Брижник О.Г.

З досвідом використання ментальних карт на уроках можна познайомитися на сайті - фаховій майстерні вчителя математики Карлівської ЗОШ І-ІІІ ст. №3 Ігнатової Юлії Іванівни "Візуалізація на уроках математики".